Artvin Borçka Karagöl

Kuzey Anadolu Dağları’nın devamı niteliğinde olan Karçal Dağları’nın (3415 m) kuzeybatısında yer almaktadır. Yönetim bakımından Artvin ilinin Borçka İlçesi sınırlarında kalan gölün, ilçe merkezine uzaklığı 27 km dir. Bir heyelanla meydana gelen göl, deniz seviyesinden 1450-1480 m aralığında yer alır. Biri büyük diğeri küçük iki gölden olup alanı yaklaşık 50 000 m² olup en derin yeri 25 m yi bulmaktadır. Gölün suyu tatlı olup, bir gidegele dış drenaja bağlanmaktadır. Göl ve çevresi sahip olduğu jeolojik, jeomorfolojik, flora, fauna zenginliği ve peyzaj özellikleri nedeniyle 14.08.2002 tarihinde Tabiat Parkı (368 ha) ilan edilmiştir. Saha başta eko-turizm olmak üzere çeşitli turizm etkinlikleri için önemli bir potansiyele sahiptir.

Artvin`in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan göl, doğaseverlerin akınına uğruyor. TEMA Vakfı`nın `Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi`nin uygulandığı Camili köyünün, 7 kilometresi hariç toprak yolunu takiben ulaşılabilen göle gitmek isteyenler saklı bir cennetle karşılaşıyor.

Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin,1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen göl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Borçka Karagöl Doğayı Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Necip Kara, yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz`in doğa harikalarından biri olduğunu, bu yüzden özellikle doğa turizmine yönelik turlar düzenleyen şirketlerin müşterilerini ağırladıklarını, bölgeyi her yıl yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirilmesiyle bölgenin doğa turizmi açısından cazip hale geldiğini anlatan Kara, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir`den turlarla gelen doğa tutkunları ile çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamlarının  gördüklerinde hayranlıklarını saklayamadıklarını söyledi.

Karagöl

25 metre derinliğinde ve 50 dönüm alana sahip gölde. Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan gölün, göç yolunda yer aldığı için eylül ayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaptığına dikkati çekti. Kara,10 yıldan beri ağaç kesiminin yasak olduğu bölgede yeşilin her tonuyla karşılaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

 

 

Artin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl

Artin Borçka Karagöl

Artvin Borçka Karagöl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak